Oto ekspertiz nasıl yapılır?

Oto ekspertiz nasıl yapılır?

Oto ekspertiz, satın alınan ikinci el araca ait eksiklikler, masraflar veya sonrasında oluşacak hasarların ortaya çıkarılması işlemidir. Oto ekspertiz hizmeti, bu konuda uzmanlaşmış kişiler ve profesyonel ekipmanlar aracılığıyla sunulur.

Teknolojinin gelişmesiyle ortaya çıkan oto ekspertiz, ikinci el araç alırken vatandaşların mağdur olmaması noktasında büyük önem taşır. Peki, oto ekspertiz nasıl yapılır?

İlk olarak, ekspertizi yapılacak olan ikinci el araç temiz olmalıdır. Bir araç kirli ve tozlu şekilde ekspertize girerse ekspertizde sağlıklı sonuca ulaşılamayacağı için aracın temiz olması şarttır.  

Eğer araç ekspertize temiz olarak gelmişse süspansiyon testine alınır.  Süspansiyon testi ile aracın tüm tekerlerinin süspansiyonları bilgisayara bağlı makine ile kontrol edilir. Aracın direnç kaybı, patlağı veya herhangi başka bir sorunu olup olmadığına bakıldıktan sonra aracın frenlerinin kontrol edilmesi üzere TÜV TÜRK muayene istasyonlarına götürülür. Burada fren test cihazı ile aracın fren sıkma değerleri teste tabi tutulur. Fren sıkma değerinin ne olduğu açıklanacak olursa; 160 km hız ile giden bir araç, hızlı fren yapıldığında sağa-sola hızlı bir şekilde kayar. Bu dengesizlik, aracın dört tekeri arasında ortaya çıkacak eşit olmayan sıkma değeridir. Tekerin biri diğerinden daha az frenliyorsa bu durum aracın savrulmasına neden olacaktır.

Fren testini, fren balatalarının ya da disklerinin değişecek olması bir sorun teşkil etmez.

Bir sonraki aşama ise, aracın dynometre denilen motor kondisyon testinden geçirilmesidir. Dyno testinde lift üzerine alınan aracın şanzımanında, motorunda veya aktarma organlarında meydana gelebilecek herhangi bir yağ kaçağı, eziklik, kırıklık ya da darbe olup olmadığına bakılır. Araç motorunun üretebileceği güçleri zorlayan dynometre, deformasyon sonucu oluşan tehlikeyi ortaya çıkarır.

Aracın motoru, motor yağı,  turbo intecooler hortum girişleri kontrol edildikten sonra araç dyno testine hazır duruma gelir. Dyno testinin ardından araç yeniden lift üzerine alınarak fren diskleri, fren balataları, lastikler ve lastik tarihlerine bakılır. Elde edilen bilgiler not edilir. Ardından araç lift üzerinden indirilerek diagnostic teste bağlanır. Bu testin amacı ise, aracın beyninde bulunan arıza kodlarını tespit etmektir. Araç sahibine bildirilen ön ekranda, her arızaya yer verilmez. Kullanıcı ön ekranında bildirilmeyen arızalar, beyinde depolamaya alınır. Bu testte, daha önceki kontrollerde görülmeyen ancak araba beynine depolanmış arıza kodları ortaya çıkarılır. Elde edilen veriler, raporlanmak üzere bilgisayara aktarılır.

Son olarak ise, tüm veriler bilgisayardan kaşeli ve imzalı bir şekilde çıktısı alınarak araç sahibine teslim edilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hizmetlerimiz

Blogdan Başlıklar